10.06.2022
Інвестиція у квадратні метри: як війна впливає на здорожчання нерухомості
Уже понад три місяці росія веде повномасштабну війну з Україною. Попри це ринок нерухомості потроху відроджується та пристосовується до умов воєнного стану, що неабияк важливо для підтримки економіки країни.
За даними порталу з пошуку квартир ЛУН, у середньому роботу на будмайданчиках відновили приблизно 50 % компаній. Зокрема, в Івано-Франківській області — 86 %. Наразі забудовники продають у менших обсягах. Втім, очікується, що невдовзі попит на новобудови суттєво зросте, особливо в західних областях. Це спричинить ще більший ріст цін на житло.
Безпосередньо на собівартість будівництва вплинуло підвищення цін на енергоносії та будівельні матеріали. За даними Державної служби статистики, у квітні вартість утримання житла зросла на 7,2 %, а ціни на товари в середньому виросли на 3,1 %. Та це ще не межа. Найвищий злет цін, зокрема на будматеріали, варто очікувати після перемоги, коли почнеться активне відновлення зруйнованої інфраструктури. За оптимістичними прогнозами Національного банку України, до кінця року інфляція може перевищити 20 %.
На первинному ринку житла відбилася й девальвація гривні. Зокрема, у західних регіонах вартість нового метра виросла на 15–25 % в порівнянні з довоєнним періодом. Річ у тім, що частину будматеріалів ми отримуємо з Європи, а нині більшість логістичних ланцюжків зруйновано. Окрім того, війна в Україні впливає на ріст цін у світі. Це неабиякий виклик для забудовників, бо ж не всім вистачає фінансових резервів завершити вже розпочаті проєкти. За прогнозами експертів, цьогоріч в експлуатацію здадуть всього 5-7% від запланованого в 2022 році обсягу житлового фонду. Це призведе до дефіциту новозбудованих квадратних метрів, що теж вплине на здорожчання нерухомості.
До речі, якщо війна затягнеться, то дуже ймовірна зміна кон’юктури ринку в сторону західних областей. Тобто в Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Тернопільській, Закарпатській областях квартири будуть дорожчі, аніж на території бойових дій та суміжних областей. Очікується, що до кінця року новобудови в західних регіонах виростуть в ціні на 50-60%. Схожа ситуація була у 2014 році, коли жителі Донецької та Луганської областей, тікаючи від війни переїжджали в безпечніші регіони.
Однак, купівля нерухомості залишається найбільш вигідною інвестицією. По-перше, ніхто не може точно спрогнозувати, скільки наприкінці року буде коштувати квартира, яку ви придбаєте зараз. По-друге, здача житла чи комерційного приміщення в оренду приносить непогані прибутки. По-третє, нині компанії не поспішають розгортати нові будівельні майданчики, тому з часом попит може перевищити пропозицію.
Звісно, придбання нерухомості під час воєнного стану — рішення сміливе. Тому варто підійти до цього питання зважено та ретельно обирати будівельну компанію. Зокрема, слід ознайомитися із дозвільними документами, технічними умовами тощо. Також потрібно поцікавитися, які проєкти забудовник уже реалізував, чи дотримується термінів здачі об’єктів в експлуатацію, звернути увагу на його теперішні темпи будівництва. Важливою ознакою надійного забудовника в цей час є запуск нових проєктів.